Studené nebo teplé

Studené čí teplé – to je oč tu běží. Jaká je správná teplota při níž saké servírovat? Podle čeho určit při jaké teplotě servírovat jaký typ saké? Na tyto a jim podobné otázky najdete odpověď v tomto článku. Obecně lze říct, že nemůžete udělat chybu, pokud budete saké servírovat při pokojové teplotě.

Správná teplota servírování

Dobrým začátkem je si říct, jaké je optimální teplotní rozpětí, při kterém lze servírovat saké. Teplota se pohybuje od 5°C do 55°C. Tento rozsah není náhodou, protože pod 5°C byste přišli o většinu aroma a od 0°C by vám saké zmrzlo a i když se s takovým lze setkat, nelze říct, že by se pro tento servis hodilo každé saké. Při ohřátí nad 55°C se začne odpařovat a když byste teplotu ještě zvýšili, přijdete o jakýkoliv zážitek. Dovolím si malou odbočku – u nápojů se rozlišují tři druhy aroma – primární, sekundární a terciární. Při zahřívání vám primární zmizí poměrně rychle, a pokud nemáte dostatečně robustní sekundární aroma, také o něj přijdete. Proto se ohřívají hlavně saké typu junmai nebo honjozo s přívlastkem geniu, která to lépe snáší.

Jak na ohřívání saké

Jak saké správně vychladit ví asi každý, ale jak jej správně ohřát? Na to se používá jednoduchý trik. Do hrnce dáte přiměřené množství vody, tak aby vám nemohla natéct do karafy, kterou do hrnce ponoříte. Následně vodu zahřejete na požadovanou teplotu, kterou kontrolujete pomocí kuchyňského teploměru. Po dosažení vámi požadované teploty dáte do hrnce karafu, ve které je nalité saké, nejlépe při pokojové teplotě. Teploměrem v karafě kontrolujete teplotu, dokud nedosáhnete požadované teploty, a to i za cenu toho, že okolní vodu ohřejete na víc stupňů.

Tabulka napoví

Připravil jsem pro vás jednoduchou tabulku, kde najdete druhy saké s doporučenou teplotou podávání. Pokud v tabulce nějaké políčko není vyplněné, nedoporučuji tuto teplotu servírování zkoušet. Jak je z tabulky vidět, optimální teplota servírování se obecně pohybuje mezi 10-20°C.

Styl Honjozo a Futsu-shu je vůči teplotám odolný a je na vašem vkusu, jakou teplotu pro podávání zvolíte. Tato saké jsou z podstaty výraznější a vyplatí se s nimi experimentovat, protože různá teplota odhalí různé aspekty jejich chuti.

U saké nepasterizovaných (Nama) a nefiltrovaných (Nigori) je nízká teplota nutná k jejich uchovávání a proto se ani tato neohřívají. Když byste to chtěli zkusit, nedivte se, když byste cítili chuť uvařené rýže.

U saké typu Junmai, Yamahai a Kimoto je teplotní rozpětí podávání od 10-40°C, což může svádět k tomu je ohřívat. U těchto kategorií bych se obecně držel doporučení výrobce, distributora nebo saké sommeliéra, protože pokud byste si koupili junmai s delikátním aroma, zahřátí na vyšší teplotu by tyto vůně mohlo snadno zničit.

Prémiová saké označovaná jako Ginjos (kam patří Junmai Ginjo, Ginjo, Junmai Daiginjo a Daiginjo) je lepší servírovat vychlazená na teplotu 10-12°C a díky tomu si vychutnáte jejich jedinečné aroma a chuť, ve kterých se mnohdy odráží snoubení umění sládka a oblasti, odkud saké pochází.

U stařených saké je optimální teplota individuální. Nelze totiž s určitostí říct, jaké tóny a chutí se během let v saké vyvinou. Proto bych se opět držel doporučení ať už výrobce, distributora nebo saké sommeliéra.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru